logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

 

 

Expedice Karpaty 9.-22.8.2009

5. část (den sedmý), Užhorod

 

Den sedmý - Medvedia hora ATC, Sobrance, Vyšné Nemecké, Uzhorod, Vyšné Nemecké, Sobrance, Biela Hora

Celkem autem: 135 km

 

Užhorod je město na západní Ukrajině na řece Už či Uh. Původně slovanské město připadlo v 10. století Uhrům, ale mezi lety 1919 a 1938 bylo hlavním městem Podkarpatské Rusi, součásti Československa. V roce 1938 však opět připadlo Maďarsku. Po II. světové válce byla Podkarpatská Rus předána Sovětskému svazu, a Užhorod se tak stal součástí Ukrajinské SSR, takže dnes je součástí nezávislé Ukrajiny. Město má cca 115 tis. obyvatel a leží jen 4 km od hranic se Slovenskem, Takže proč se tam nepodívat??

 

Nápad zajet si do Užhorodu na půldenní výlet se jeví jako geniální. Ale jen do té doby, než prostojíme na hraničním přechodu první hodinu a posuneme se o 8 metrů (z toho 4 m zásluhou toho, že to osádka dvou aut vzdala a otočila). No, je jasné, že až taková pohoda to nebude - slunce praží, čas utíká, nic se nehýbe... řidiči občas troubí, stejně se nic nehýbe... Po další hodině se konečně dostáváme k slovenskému celníkovi - předvádíme svůj tábornický bordel v kufru i na zadních sedadlech, pasy, techničák a k tomu stav tachometru a nádrže. Další hodina (třetí!!) pryč a my se přiblížili k ukrajinské části přechodu. Fasujeme papír s SPZkou a počtem osob v autě a imigrační karty k vyplnění. Do těch je třeba napsat přesné místo pobytu a slovo "turistika" nestačí. Razítko do pasu, předvést techničák, zelené a červené razítko na ten papír s SPZkou... Po 5 hodinách opouštíme tohle místo po ukrajinské straně...

 

Hned kousek za hranicí se ukazuje, že jsme podcenili domácí přípravu - silniční síť v GPSce, v automapě Evropy, je zcela nepoužitelná. Pro toto území totiž zahrnuje jen ty nejdůležitější silnice a navíc zakreslené tak nějak jako od oka. Otevřený supermarket jsme našli ještě docela snadno, ale najít střed města a nějaké ty památky je téměř mimo naše schopnosti.... Všude značky zakázaného směru jízdy a auta tam normálně jezdily... Uklidňuje nás jediné - po projeté trase zakreslené v GPSce se dokážeme vrátit jednoduše zpět.

Užhorod

Užhorod, nový pravoslavný chrám (srpen 2009)

Užhorod

Užhorod, v centru (srpen 2009)

Užhorod

Užhorod, v centru (srpen 2009)

Užhorod

Užhorod, prodej chlebového kvasu (srpen 2009)

Užhorod

kousek za Užhorodem (srpen 2009)

Užhorod

okrajová část Užhorodu (srpen 2009)

Představa zopáknutí si čekání na hraničním přechodu je příšerná - a taky že jo, při zpáteční cestě na Slovensko trávíme čekáním a popojížděním na hranici opět cca 4 hodiny. Stihli jsme vyluštit slovenskou křížovku (jenže pak se setmělo...), poslechnout si rady místních zkušenějších - "Treba trúbiť ať robia" (nepomáhalo to :-)) ), s úlevou objevit místní příšerné záchodky, nakoupit bonbóny a zjistit, že auto bez motoru nebrzdí!! Kdybychom to byli bývali věděli, nastudovali bychom i otevírání víka motoru - trošku nás vyvedli z míry, když pak chtěli zkontrolovat VIN kód na motoru a my netušili, kdeže se to otevírá, ale naštěstí to celník zvládl sám :-)) Přiznali jsme ten litr vodky zakoupený v supermarketu s pomocí platební karty a zase dostali nějaká ta razítka do pasu.

 

Hranici jsme opustili za hluboké tmy - znovu do kempu Medvedia hora se nám nechtělo, protože tam byl po obě noci vždy děsný bengál, ale po tmě se těžko něco hledá - nakonec jsme přespali na parkovišti rekreačního střediska Biela hora. Tak jako celý dnešní den, ani toto nebyl zrovna geniální nápad. Uprostřed noci nás probudily naprosto příšerné zvuky pneumatik a brzd ve smyku - nějací místní borci si toto místo vybrali za zkušební dráhu, co vše jejich automobil a nervy vydrží. Musím říct, že naše nervy byly zcela nadranc a báli jsme se nejen o auto, ale i o život. Tma jako v pytli, parkoviště plné nerovností, stromů a příkopů...

 

 

1. část (den první) - Osvětim, Krakov, Vělička
2. část (den druhý + třetí) - Biesczady, Bukovské vrchy (Mala a Wielka Rawka, Kremenec)
3. část (den čtvrtý) - Ondavská vrchovina (Dukelský průsmyk, dřevěné kostelíky, Domaša)
4. část (den pátý + šestý) -Zemplínská Šírava, Vihorlat (Mořské oko, Sninský kameň)
5. část (den sedmý) - Užhorod - tato stránka
6. část (den osmý) - Slanské vrchy, Slovenský kras, Slovenský Ráj (Zejmarská roklina)
7. část (den devátý) - Nízké Tatry (Kráľova hoľa)
8. část (den desátý až dvanáctý) Vysoké Tatry (Rysy, Priečne sedlo, Kriváň)
9. část (den třináctý) - Západní Tatry (Otrhanci)

 

copyright Alena