Expedice Karpaty 9.-22.8.2009
6. část (den osmý), Slanské vrchy, Slovenský kras, Slovenský Ráj
Den osmý - Michalovce, Slanec, Košice, Moldava nad Bodvou, Turňa nad Bodvou, Krásnohorské Podhradie, Rožňava, Betliar, Stratená, Dobšinská ladová jaskyňa, Stratená, Palcmanská Maša, Dedinky
Celkem autem: 184 km
Celkem pěšky: 6,5 km
Opouštíme oblast Zemplína a míříme zpátky na západ. Nejprve nás čekají Slanské vrchy - velice se nám líbí zřícenina Slaneckého hradu nad obcí Slanec, ale času je dnes málo, pokud chceme Dobšinskou ladovou jeskyni stihnout otevřenou.
Slanské vrchy, Slanecký hrad
Stejným způsobem míjíme také Turnianský hrad nad obcí Turňa nad Bodvou - ale to již projíždíme Slovenským krasem.
Slovenský kras, Turniansky hrad
Taky hrad Krásna Hôrka míjíme bez zastávky - ale mauzoleum Andrássyovců je hned vedle silnice, takže zde na chvilku zastavujeme. Ale i uvnitř je krásné :-(
Mauzoleum Andrássyovců
A máme za sebou i Dobšinský kopec se svými serpentinami - ocitáme se v oblasti Slovenského ráje.
Dobšinský kopec
Stratená, silniční tunel a jsme na místě - parkoviště u Dobšinské ladové jaskyně je tak veliké, že se na ten konec, kam jsme zaparkovali ani obsluze nechce, takže to máme grátis. Ještě vyšlapat nahoru, protože vchod je v severním úbočí vrchu Duča ve výšce 969,5 m, zakoupit vstupenky (dospělý 7 euro, student 6 euro, fotografování stojí 10€, takže si raději kupuji pohlednice za 1,5€ - bez stativu a dostatku času stejně není šance nic rozumného v jeskyni vyfotit) a můžeme dát pauzu, do prohlídky zbývá cca půl hodiny. A taky se musíme přiobléci - průměrná teplota se drží pod 0°C po celý rok.
Zájemců o prohlídku se nasbíralo strašně moc a všechny nás vpustili dovnitř, což znamenalo, že se pořád čekalo než se sejdeme všichni :-(. Prohlídka trvá cca 30 minut a délka trasy je 515 m - no člověk by za tu cenu čekal víc...
Slovenský ráj, Dobšinská ledová jeskyně
Stan samozřejmě stavíme v Dedinkách, pod lanovou dráhou na Geravy (10,5 euro/1 noc) a navečer ještě vyrážíme na průzkum té nejkratší doliny Slovenského ráje - Zejmarské. Byla zpřístupněna v roce 1963 a několikastupňové vodopády v ní nesou jméno kpt. Jána Nálepky, hrdiny bojů v Rusku během 2.sv. války. A taky je jedinou dostupnou dolinou jižní části Slovenského ráje s žebříky a řetězy.
Slovenský ráj, Zejmarská roklina
Postupně vyšplháme až na Geravy, rozlehlou náhorní planinu - louka, lesíky a hájky chytá barvu podvečerního slunce a pohodovou atmosféru dokreslují volně se pasoucí koně, kteří jsou přes den k dispozici na turistické projíždky. Jen škoda - nahoru i dolů musíme pěšky, protože sedačková lanovka končí poslední jízdou už o půl páté.
Slovenský ráj, Geravy
1. část (den první) - Osvětim, Krakov, Vělička
2. část (den druhý + třetí) - Biesczady, Bukovské vrchy (Mala a Wielka Rawka, Kremenec)
3. část (den čtvrtý) - Ondavská vrchovina (Dukelský průsmyk, dřevěné kostelíky, Domaša)
4. část (den pátý + šestý) -Zemplínská Šírava, Vihorlat (Mořské oko, Sninský kameň)
5. část (den sedmý) - Užhorod
6. část (den osmý) - Slanské vrchy, Slovenský kras, Slovenský Ráj (Zejmarská roklina) - tato stránka
7. část (den devátý) - Nízké Tatry (Král'ova hol'a)
8. část (den desátý až dvanáctý) Vysoké Tatry (Rysy, Priečne sedlo, Kriváň)
9. část (den třináctý) - Západní Tatry (Otrhanci)