Svratecká hornatina 18.4.2009

toulky údolím Svratky a Křetínky

 

Zvlněná krajina plná lesů, prosluněných luk a strání. Vesničky schoulené v nehlubokých údolích, úzké silničky - krajina pestrá a krásná za všech ročních období to je oblast v okolí řeky Svratky v blízkosti Vírské přehrady a říčky Křetínky, přírodní park Svratecká hornatina a přírodní park Údolí Křetínky.

 

Toulám se opět pěšky, ale k přesunům mezi jednotlivými vzdálenějšími místy využívám auto.

 

Pyšolec

Koncem 13. až v první čtvrti 14. stol. byl postaven hrad Pyšolec jako jedno ze sídel rozvětveného rodu Pernštejnů. Nevelké zříceniny kdysi rozlehlého trojdílného hradu se nalézají na výběžku do meandru Svratky nad přehradou Vír a jsou snadno dostupné po červené turistické značce z obce Vír. Nejvýraznější je rozhodně torzo mohutné věže asi 10m vysoké s neuvěřitelně silnými zdmi (cca 9 m).

Pyšolec

Pyšolec

Z Pyšolce pokračuji do kopce po červené. Před vískou Kobylnice se otevírají krásné výhledy směrem k nejvyššímu vrcholu oblasti (a mému dalšímu dnešnímu cíli) Horní les.

Kobylnice

výhledy od vísky Kobylnice

Zubštejn

Červená značka od Víru a zříceniny hradu Pyšolec mne po pár kilometrech přivádí k další volně přístupné zřícenině. Zbytky rozlehlého hradu Zubštejna nad Pivonicemi jsou mnohem zachovalejší a výstup na zbytky klenutých místností je odměněn nádherným výhledem nejen po hradním komplexu, ale i po kraji směrem na Bystřici nad Pernštejnem. Kdysi zde proběhl archeologický průzkum a hrad byl vyčištěn od náletových dřevin a snad to tak ještě chvíli vydrží.

Zubštejn

Zubštejn

Zubštejn

výhledy ze Zubštejna

Horní les

Po výšlapu na Pyšolec a následně Zubštejn se vracím zpátky k autu, které mám zaparkované ve Víru a kousek popojíždím, abych nasbírala aspoň pár snadných výškových metrů :-) Nejlepší přístup k rozhledně nabízejí obce Rovečné či Nyklovice - u mne vítězí Rovečné a červená turistická značka. Horní les se svými 774 m n.m. je totiž nejvyšším bodem celého přírodního parku "Svratecká hornatina". Zařízení především telekomunikační zde slouží také jako rozhledna - otevřená byla v dubnu 2002 a po zdolání 201 schodů po kruhovém kovovém schodišti se ocitám 38 metrů nad zemí. Výstup dá zabrat, ale kruhový výhled je dostatečnou odměnou za vynaloženou námahu. Krkonoše ani páru z jaderné elektrárny v Dukovanech sice nevidím, ale zasněžený hřeben Jeseníků s nejvyšší horou Moravy Pradědem se na severovýchodě rýsuje celkem zřetelně.

 

Rozhledna je volně přístupná v období od 15. dubna do 15. října a navíc se zde zrovna dnes koná turistický pochod "Svrateckou hornatinou na rozhlednu Horní les", takže odcházím obohacena o pamětní glejt a obtěžkána spoustou brožurek - jsem jedním ze 122 turistů, kteří dnes rozhlednu navštívili.

Horní les

Horní les

Horní les

Horní les, pohled na jih - Rovečné

Majdalenka

Kaple sv. Maří Magdaleny, poutní místo nedaleko osady Hlásnice, je vlastně upraveným presbytářem někdejšího kostela, ze kterého se dochovaly ještě obvodové zdi a portál. Kdysi zde vedla obchodní Trstenická stezka, ale po jejím odklonu ves, ke které kostel patřil, zanikla.

Kaple sv. Maří Magdaleny

Kaple sv. Maří Magdaleny

Svojanov

Svojanov - královský hrad Přemysla Otakara II. z doby kolem roku 1265 nad obcí Svojanov se dříve nazýval Fürstenberg (Knížecí hora) a byl postaven k ochraně nové cesty z Litomyšle do Brna (později nazývána Trstenická cesta). Dnes hrad patří městu Polička a je znám především zásluhou četných kulturních i zábavních akcí, včetně koncertů na jevišti pod širým nebem. Mám štěstí, ačkoli je po 17 hod., kdy se hrad zavírá, zásluhou úklidu po jedné z akcí mám možnost krátce si areál prohlédnout.

hrad Svojanov

Hrad Svojanov

Nedaleko od hradu, po zelené turistické značce, na kopci nad Starým Svojanovem, stojí malá sakrální kamenná stavba - boží muka. Traduje se o nich několik pověstí, ale pravdou každopádně je, že je od nich nádherný výhled na Starý Svojanov a údolí Křetínky.

hrad Svojanov, Boží muka

Hrad Svojanov, Boží muka

hrad Svojanov, Boží muka

Hrad Svojanov, Boží muka, pohled do údolí Křetínky

Za krátkou návštěvu stojí i raně gotický kostel sv. Mikuláše z 13. století ve Starém Svojanově. Jeho interiér je vyzdoben bohatou malířskou výzdobou z 14. století a celý je nedávno kompletně obnoven.

kostel sv. Mikuláše

kostel sv. Mikuláše

copyright Alena