logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

 

 

Pálava IV. - 15.4.2009

...aneb opět jarní a voňavá...

 

Dnes jsou to přesně 2 roky a 2 dny, co mi diagnostikovali rakovinu prsu. Vhodný čas k popřemýšlení nad životem? Ano, dávám si tedy dárek - den dovolené a toulání tou nejkrásnější krajinou, kterou jih Moravy nabízí - vyrazím na Pálavu. I počasí se předvádí v plné jarní nádheře - sluníčko, vymetená obloha a teplota kolem 20°C slibuje nádherný den.

 

Auto odstavuji kousíček nad Pavlovem a po žluté vyrážím k Dívčímu hradu. A pak klasika - Děvín, Soutěska, Klentnice, Kočičí kámen, Stolová hora, Sirotčí hrádek, Klentnice a zpátky k autu. Moc rychle to sice tentokrát neodsejpá, protože fotím každou kytku či brouka, ale času mám dneska dost. A že těch kytek tady je!!! Škoda, že fotky nevoní...

 

 

Na severním výběžku Děvína byl kolem roku 1222 postavený strážní zeměpanský hrad na ochranu zemské cesty směřující z Rakouska do vnitrozemí zvaný Dewiczky. Dnes je to malebná, volně přístupná zřícenina nabízející překrásné výhledy.

 

Dívčí hrady
Dívčí hrady (duben 2009)

 

 

Vrch Děvín je se svými 554,5 m nejvyšším a nejmohutnějším vrchem Pálavy. Za jasných dnů z něj lze dohlédnout až k alpským vrcholům a k táhlému obrysu Malých Karpat na Slovensku.

 

Děvín
Děvín Děvín
Děvín (duben 2009)

 

 

Soutěska
Nad Soutěskou (duben 2009)

 

Kočičí kámen, to je vápencové skalisko s velmi bohatou květenou typickou pro oblast Pálavy.

 

Kočičí kámen
Kočičí kámen Kočičí kámen
Kočičí kámen (duben 2009)

 

Bradlo Stolové (též Tabulové) hory (458,5 m n. m.) leží západně od Klentnice a přede mnou se otevírá panorama Děvína.

Stolová hora
Stolová hora (duben 2009)

 

Na dvou strmých skalních útesech se na vrcholu Růžového vrchu nachází zřícenina Sirotčího hrádku, gotického hradu, který se poprvé připomíná již ve 13. století. Byl rozbořen Švédy v roce 1645 a od té doby je pustý.

Sirotčí hrádek
Sirotčí hrádek (duben 2009)

 

Nedaleko Klentnice MAPY.CZ, v oboře okolo vrchu Smrtihlav byl uměle vybudován v květnu 2005 kamenný kruh. Prý je postaven dle zásad, které zastávali druidé před několika tisíci lety. Kruh o 9 kamenech má průměr 27 metrů a středový kámen je zároveň uměleckým dílem se vsazeným skleněným okem - složenou čočkou s kosmogramy. Ta je směrována na východ slunce o podzimní rovnodennosti a během slunečního dne kreslí světelnou parabolu s duhovými okraji. Kruh je postaven v rámci projektu „Transformační energie pro Moravu“, není uveden v žádné mapě, nevede k němu žádná rozumná cesta (natož značená) a pokud chcete až k němu, musíte najít žebřík přes plot obory. Takže nevím - asi nejsem naladěna stejným způsobem jako pan Jan Tajboš a popravdě řečeno, v podstatě tomu textu nerozumím. Ale jinak je to místo zajímavé :-)

 

Klentnice, Kamenný kruh
Klentnice, Kamenný kruh
Klentnice, Kamenný kruh (duben 2009)

 

Z hřebene se opakovaně nabízí výhled na hladinu Novomlýnských nádrží a území bývalé obce Mušov, zlikvidované koncem 70. let 20. století na základě rozhodnutí tehdejších socialistických orgánů z důvodu výstavby vodního díla Nové Mlýny (zachován byl pouze kostel sv. Linharta, stojící na ostrůvku uprostřed prostřední nádrže).

 

Více viz www.zanikleobce.cz nebo článek na www.idnes.cz nebo vysílání ČT či www.musov.info

 

Novomlýnské nádrže
Novomlýnské nádrže (duben 2009)

 

A nakonec čistě jarní směsice ...

Pálava zjara Pálava zjara
Pálava zjara Pálava zjara
Pálava zjara Pálava zjara
Pálava zjara
jarní Pálava (duben 2009)

 

copyright Alena