mezi Jihlavou a Oslavou 21.3.2009

putování po stopách Haugwitzů

 

Tou první zastávkou cestou autem do oblasti mezi Jihlavou a Oslavou je PP Bílá skála u Jamolic, úžasné vyhlídkové místo nad řekou Jihlavou.

PP Bílá skála u Jamolic PP Bílá skála u Jamolic PP Bílá skála u Jamolic PP Bílá skála u Jamolic

PP Bílá skála u Jamolic

Ještě pohled k jaderné elektrárně a poté již mířím přes Jihlavu na druhý břeh do Mohelna.

Dukovany

Dukovany

Mohelenská hadcová step

Mohelenská hadcová step patří k nejpozoruhodnějším a nejcennějším přírodním rezervacím v celé ČR. Oblast nad údolím řeky Jihlavy v nadmořské výšce od 260 do 384 m tvoří skalnatý amfiteátr lemující meandr Čertův jazyk. Škoda, ač jaro oficiálně začalo včera v poledne, nic zde zatím nekvetlo ani nelezlo ani nebzučelo :-( Jen komíny Dukovanské elektrárny čoudily... No vlastně nečoudily, nejsou to komíny, ale chladící věže a nejsou to zplodiny spalování, ale oblaka horké páry z chlazení :-)

Mohelenská hadcová step Mohelenská hadcová step Mohelenská hadcová step Mohelenská hadcová step Mohelenská hadcová step Mohelenská hadcová step Mohelenská hadcová step Mohelenská hadcová step Mohelenská hadcová step

Mohelenská hadcová step

Babylon

U silnice z Mohelna na Kramolín, na Zeleném kopci ve výšce 491 m, stojí Babylon, jedna z našich nejstarších a zároveň nejkrásnějších rozhleden. V roce 1831 ji nechal postavit hrabě Jindřich Vilém Haugwitz. Škoda, původně byla věž o patro vyšší (asi 40 metrů), ale během Prusko-Rakouských válek v roce 1866 bylo nejvyšší patro poškozeno dělostřelectvem a následně odstraněno, takže výhled směrem na západ je dnes z plošiny ve výšce 18 metrů cloněn stromy.

 

Ve vyhlídkovém patře vás kromě výhledu čeká i množství fresek, které ztvárňují jednotlivá znamení zvěrokruhu. A ačkoli je rozhledna je oficiálně přístupná od května do září o víkendech a svátcích od 13:00 do 17:00 hodin, na jinou dobu je možno návštěvu domluvit na tel. 568 645 317.

rozhledna Babylón

rozhledna Babylón

Hraběcí studánka

Studánka patrila v minulosti k loveckému zámecku na Vlčím Kopci, dnes je v majetku Lesů ČR. V mapách není zakreslena, ale e-studánky ji ve své databázi mají.

Hraběcí studánka Hraběcí studánka

Hraběcí studánka

Pomník posledního jelena

Kousek od modře značené cesty směrem na Babylon lze najít kamennou mohylu - památník posledního střeleného jelena v panství.

Památník posledního střeleného jelena Památník posledního střeleného jelena

Památník posledního střeleného jelena

Havárie SU-22 z 16.6.2000

16.června 2000 se vojenský stíhací bombardér SU-22 zřítil asi čtyři kilometry od přistávací dráhy mateřského letiště v lese nedaleko obce Kladeruby nad Oslavou. Pilot se katapultoval, pád však nepřežil. Jeho stroj nepadal kolmo k zemi, ale asi dvěstě metrů před dopadem srážel padesátileté smrky. Na místě, kde letadlo havarovalo, byl zbudován kříž.

Havárie SU-22 z 16.6.2000 Havárie SU-22 z 16.6.2000 Havárie SU-22 z 16.6.2000

Kříž v místě havárie SU-22 z 16.6.2000

Vlčí kopec

V malebném prostředí řeky Oslavy, na zalesněné stráni vysoko nad řekou nechal v letech 1829 - 1830 postavit hrabě Jindřich Vilém Haugwitz z Biskupic (1770 – 1842) lovecký zámek tehdy zvaný Heinrichslust (Jindřichovo zátiší). Přízemní klasicistický lovecký zámek, několik dalších stylových staveb a dvě hájenky v šedesátých letech značně zchátralé obnovily Jihomoravské energetické závody a jejich nástupce E-ON vlastní areál do dnešní doby.

Vlčí kopec

Vlčí kopec

Kolem zámečku se rozprostírá rozsáhlý park (či spíše les) a v jeho okolí lze objevit spoustu zajímavostí. Řeka Oslava, mezi domácími nazývaná spíše Oslavka, patří na úseku mezi Náměští a Oslavany mezi nejhezčí a trampy velice vyhledávanou lokalitu.

 

Od zámečku na Vlčím kopci vedla tzv. Annastrasse (Anina cesta) k zámku v Náměšti nad Oslavou a křížila řeku Oslavu. Byla vybudována v letech 1882 - 1884, jak uvádí deska zasazená ve skále u řeky. Kdysi, před válkou, zde bývala pro turisty lávka, v současnosti cesta končí brodem a zjara není možné se na druhou stranu dostat - proto jsou zde popsány jen lokality na pravém břehu řeky.

 

Vodopády na potoku Kotlík a Cihelna

Mezi Vlčím kopcem a altánem Gloriet křižuje cesta rokli, kde několik potůčků vytváří působivé peřeje a malé vodopády.

Vodopády pod Vlčím kopcem Vodopády pod Vlčím kopcem

Vodopády pod Vlčím kopcem

Gloriet

Vyhlídkový altán Gloriet z r. 1830 nad údolím řeky Oslavy byl opraven v r. 2003. Výhledům na řeku sice brání stromy, ale jinak je to roztomilá, volně přístupná stavbička. Lepší výhledy se na tzv. Dlouhou Oslavu nabízejí nad Jinošovickou skálou nebo pak u odbočky k Sedleckému hradu.

Altán Gloriet Altán Gloriet

Altán Gloriet

Altán Gloriet

nad Jinošovickou skálou

Altán Gloriet

u odbočky k Sedleckému hradu

Sedlecký hrad

Cesta od Glorietu vede nejprve po vrstevnici, ale od rozcestí Holý kopec prudce klesá po úzké pěšině. Návštěvníky čeká pár zřícených zdí Nového hradu (nazývaného Sedlecký podle blízké vesnice) a žádný výhled, protože celý výběžek je porostlý lesem. Tři kříže zde byly postaveny jako smírná oběť tragické události z dob panování posledního majitele hradu.

tři kříže na Sedleckém hradě tři kříže na Sedleckém hradě tři kříže na Sedleckém hradě

Sedlecký hrad

Lamberk

Nepříliš výrazné zbytky hradu Lamberk na velkém skalnatém ostrohu, který téměř celý obtáčí řeka Oslava se ze Sedleckého hradu zdají na dosah ruky. ale řeku tudy nelze přejít suchou nohou a brodění v řece březnové teploty a navíc jarně rozvodněné, rozhodně není dobrý nápad. Takže tohle místo až někdy příště :-)

 

Haugwitzova alej, Buky na Vlčím kopci

Z Vlčího kopce vede Haugwitzova alejí s prastarými stromy k rozhledně Babylon. Ale prastaré buky jsou zde k vidění na více místech.

buky na Vlčím kopci

Buky na Vlčím kopci