Telč a okolí 23.-27.7.2007

na kole zapomenutým krajem na pomezí Moravy a Čech

 

Kam vyrazit na týden? Možnosti jako vždy hledám těsně před termínem přes Internet. Tentokráte s podmínkou nedaleko od Brna pro případ zdravotních problémů, ubytování se vším pohodlím, ale přesto za přijatelnou cenu a s okolím vhodným pro zcela nenáročnou cykloturistiku. Po zhlédnutí několika stránek s neskutečnými cenami resp. s příplatky při ubytování jedné osoby mne nakonec zlákala nabídka ze stránek města Telč ohledně turistické ubytovny Domeček. Stačil jeden telefonát a vše je zařízeno, můžu vyrazit.

 

z Okříšek do Telče

V pondělí ráno vyrážím rychlíkem do Okříšek a pak již budu pokračovat po svých.

trasa

z Okříšek do Telče, vzdálenost 31 km, převýšení 220 m

Čeká mne cca 30 km přejezd nevýrazného hřebene Křižanovské vrchoviny a nakonec dlouhý sjezd.

Z Okříšek do Telče Z Okříšek do Telče

Z Okříšek do Telče

Ubytování je komfortnější než jsem čekala. Vše svítí novotou a hlavně je zde klid. Z jedné strany Ulický rybník, z druhé areál zimního stadionu. Žádná silnice, žádné hotelové parkoviště, žádná autobusová vozovna jako doma za okny ložnice... Zato terasa, kuchyňka, vlastní sociální zařízení, kóje na kola a dokonce zdarma Internet!!!

Domeček Domeček

Turistická ubytovna Domeček v Telči

Telč - město, jehož historické jádro bylo zapsáno do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, si dodnes mezi rybníky a branami drží půvabnou tvář Zachariášových časů. Úhledné renesanční domy se štíty a podloubím, zdobené sgrafity a freskami, impozantní renesanční zámek se zahradou, románská věž sv.Ducha, mariánský sloup, kostel sv. Jakuba s mohutnou, 60 m vysokou vyhlídkovou věží, krása památek přetrvávající staletí... (a nikde žádný supermarket!!)

 

Jen v jedné z restaurací jsem se nechala nepěkně nachytat. Podle jídelního lístku jsem si objednala svíčkovou a na první pohled to jako svíčková i vypadalo. Knedlíky, hnědožlutá omáčka, šlehačka, citron, cosi jako brusinky... Ale namísto báječného libového hovězího se v omáčce skrýval kuřecí plátek!!!

Telč

panorama Telče od Ulického rybníka

Telč

pohled z kostelní věže

renesanční domy na náměstí Zachariáše z Hradce v Telči

renesanční domy na náměstí Zachariáše z Hradce

A co dalšího je v Telči k vidění?

 

Rozhledna Oslednice, klasický nosič mobilových antén, ocelový šroubovicový stožár s vyhlídkovým ochozem ve výšce 31,2 m.

 

Židovský hřbitov v Telči na Starém Městě pod Oslednicí s 200 náhrobky od roku 1880. Jenže přestože měl mít otevřeno, brána byla zamčená a snímky jsem získala zpoza zídky.

Telč

rozhledna Oslednice

Telč

židovský hřbitov na Starém městě v Telči

 

Památky v okolí směrem k jihu:

trasa

okruh z Telče přes Praskolesy, Řečici, Kostelní Vydří a Kostelní Myslovou

Praskolesy působí trošku jako by se zde zastavil čas. Samostatně stojící dvorce středověké vsi a dutá lípa se zvoničkou úctyhodného stáří 700 let s obvodem kmene devět a půl metru je úžasná.

na rozcestí Mrákotín / Praskolesy / Dobrá Voda

na rozcestí Mrákotín / Praskolesy / Dobrá Voda

Praskolesy, 700 let stará praskoleská lípa

Praskolesy, 700 let stará praskoleská lípa

Kostelní Vydří - na výrazném kopci nade vsí stojí Klášter Karmelitánů, kostel P. Marie Karmelské, pozdně barokní poutní areál. Proti klášteru, přes silnici, se nachází hrobka Dalbergů z roku 1914.

Kostelní Vydří - Karmelitánský klášter Kostelní Vydří - Karmelitánský klášter, hrobka Dalbergů

Kostelní Vydří - Karmelitánský klášter

Kostelní Myslová - rodiště a působiště židovského malíře Františka Mořice Nágla, jež zahynul s celou rodinou v plynových komorách Osvětimi. Během svého pobytu v terezínském ghettu vytvořil více než 250 obrazů jeho každodenní reality. Jeho památce je věnována Náglova naučná stezka a Náglova vyhlídka mezi obcí a Telčem. Zvláštností obce je i venkovní kuželna, ale dobu slávy má již dávno za sebou... Podobně jako Náglův statek...

Kostelní Myslová, kuželna Kostelní Myslová, Náglova vyhlídka

Kostelní Myslová

Lesní židovský hřbitov u Zadního Vydří leží za historickou hranicí telčského panství byl užíván do druhé poloviny 19. století - předtím nesměli Židé pohřbívat své zemřelé na území telčského panství. Hřbitov je volně přístupný a svým umístěním v lese působí velmi romanticky.

židovský hřbitov u Zadního Vydří

židovský hřbitov u Zadního Vydří

 

Památky v okolí směrem k severu:

trasa

okruh z Telče přes Panenskou Rosičku, prameny Dyje, Třešť, Rokštejn a Velkopařezitý rybník

Pramen Moravské Dyje (653 m) je vyznačen poblíž obce Panenská Rozsíčka. Po soutoku s Rakouskou Dyjí (v městečku Raabs an der Thaya) vzniká řeka Dyje (délka 287,3 km), největší pravostranný přítok řeky Moravy. Jde o klasickou studánku obklopenou několika kameny doplněnou soškou Jarní studánka a symbolickým stromem "Zrození" z cyklu Kristkovy podyjské glyptotéky.

pramen Moravské Dyje

pramen Moravské Dyje

Za největší zajímavost v Třešti jsou považovány dřevěné třešťské betlémy stavěné v období Vánoc a Nového roku. A co ještě je zde zajímavého? V dlažbě hlavního náměstí jsou zabudovány největší funkční sluneční hodiny v ČR.

na náměstí v Třešti

na náměstí v Třešti

A taky je zde k vidění židovský hřbitov. Je volně přístupný, obsahuje cca tisíc kamenných náhrobků a zlacené nápisy na těch nejnovějších připomínají období holocaustu.

židovský hřbitov v Třešti

židovský hřbitov v Třešti

Hrad Roštejn stojí samozřejmě na kopci a ten mi dává zabrat. Naštěstí je cestou zdroj pitné vody. A není to studánka, ale kohoutek!

 

Sedmiboká původní gotická věž nepravidelného půdorysu nabízí výhled do okolního kraje a zrekonstruované interiéry (hrad vyhořel na počátku 20. století) s expozicemi kamenictví (z blízkého Mrákotína pochází žulový monolit stojící na nádvoří Pražského hradu), cínařství, lidového řezbářství, loveckých zbraní a trofejí.

Roštejn Roštejn

Roštejn

Rybníky v okolí Řásné nabízí příjemné koupání - obzvlášť čistou vodu má Velkopařezitý a v jeho blízkosti je i kemp .

Velkopařezitý rybník

Velkopařezitý rybník

 

Z Telče do Třebíče

A nezbývá než vyrazit zase zpátky do hluku velkoměsta.

trasa

z Telče přes Novou Říši, Želetavu a Sádek do Třebíče

Občas nahoru, občas dolů, občas po náhorních loukách mezi vesničkami a zemědělskými usedlostmi. Naštěstí s větrem v zádech. Kousek za Zvolenovicemi stojí smírčí kříž obklopený velkými lipami s reliéfem tlapatého kříže a nápisem "LP 1762 W TOMTO MISTE NEDLE ZESEL SWETA ZKAZEL SE GOZEF RAMBOZEK".. V Nové Říši je krásný klášter s monumentálním dvouvěžovým kostelem sv. Petra a Pavla. Kostel i klášter má velmi cenné vybavení a řadí se mezi nejvýznamnější památky barokního umění v této oblasti. Kousek za Novou Říší stojí u cesty smírčí kámen - obloučkovitě profilovaný kříž, na kterém je vyryto pět malých křížků. Pod levým ramenem kříže je rytina bojové sekery nebo hornického mlátku. Na kameni je letopočet 1607 a nečitelný nápis. Ale proč jej někdo napatlal bílou barvou...

smírčí kámen u Zvolenovic smírčí kámen u Nové Říše

smírčí kameny u Zvolenovic a Nové Říše

Ale horší místo než je městečko Želetava jsem nepoznala. Kamióny, kamióny a zase kamióny... Naštěstí na silnici směrem na Bítovánky a Čáslavice je opět provoz minimální. Ale podařilo se mi zakufrovat - použitím cyklotrasy 5216 do Čáslavic namísto silnice jsem si přidala nějaký ten zbytečný kilometr, zbytečný kopec a namísto parádního sjezdu po asfaltu se drkotala s rukama na brzdách po odporné kamenité lesní cestě.

 

Původně hrad a později zámek Sádek na osamělém kuželovitém kopci u Kojetic stojí již po staletí. Historická památka s neradostným osudem podobně jako mnoho dalších u nás - kdysi to bylo sídlo loupeživých rytířů, dnes je to škola. Ale známý je dnes Sádek i kvůli vinohradům, nejseverněji položeným u nás s unikátní vinařskou naučnou stezkou. A Sádecká lípa před zámkem získala v roce 2006 prestižní ocenění Strom roku.

Zámek Sádek u Kojetic

Zámek Sádek u Kojetic

Třebíč je město pámátek, ale pro cyklisty nikterak přívětivé. Město s výjimkou centra s neuvěřitelným provozem totiž leží ve svazích po obou březích Jihlavy a jednosměrné či slepé uličky vedoucí prudce do kopce končí často schody.

 

Do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO je zapsána románská bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť s židovským hřbitovem, ale za návštěvu stojí i malovaný dům, městská věž i Karlovo náměstí, rynek jen o pár metrů menší než pražský Václavák.

Třebíč, městská věž

Třebíč, městská věž

Třebíč, bazilika sv. Prokopa Třebíč, bazilika sv. Prokopa

Třebíč, bazilika sv. Prokopa

Třebíč, zadní synagoga

Třebíč, zadní synagoga