Na kole podél řeky Enns 5.- 8.5.2006
cyklostezka Ennsradweg R7
Gasthofalm - Flachau - Radstadt - Schladming - Wörschach - Admont - Hieflau - Grossreifling - St. Gallen - Altenmarkt - Reichraming
Báječný prodloužený víkend na cyklistickém zájezdu s CK S.E.N., tj. v pátek večer odjezd z Brna, nakládání dalších účastníků v Praze a v Českých Budějovicích a po půlnoci přejezd z ČR do Rakouska. Do Flachau-Winkel jsme dorazili v brzkých ranních hodinách.
Etapa první GASTHOFALM - WÖRSCHACH
Trasa začíná v nadmořské výšce 1200 m na úpatí Nízkých Taur u horské chaty Gasthofalm a tam jsme se dostali autobusem brzy ráno. Takže složit kola, s pomocí mechanika zkontrolovat upevnění řídítek (do přívěsu na kola bylo nutno u většiny kol řídítka natočit), nafasovat mapky (barevné!!) a vyslechnout si podrobné instrukce. Jakmile víme, kde bude obědová pauza a kde se večer spí, můžeme vyrazit. Jen je třeba se pořádně vybavit proti zimě. Vrcholy jsou samý sníh a takhle po ránu není v této nadmořské výšce zrovna nejtepleji. A navíc nás čeká spoustu kilometrů z kopce...
Enžská cyklostezka
Restaurace Gasthofalm leží téměř přímo pod dálničním mostem tauernské dálnice, u jejího severního vjezdu do Tauernského tunelu u Flachau-Winkel. První kilometry vedou rozsáhlou lyžařskou oblastí Flachau s 360 km sjezdovek propojenými 130 lanovkami. Městečko Altenmarkt se může pyšnit zajímavým kostelem a příjemným náměstím, Radstadt v pátek :-(( trhem. A před Schladmingem, na 44. kilometru čeká již autobus a polední pauza.
Enžská cyklostezka
Projíždíme Schladming s pěknou pěší zónou a pokračujeme rovinatou krajinou s pěknými výhledy na okolní vrcholu, z nichž vyniká zejména Dachstein (3005m). Odtud do Irningu pokračujeme po asfaltu, stihneme si prohlédnout zvenčí zámek Trautenfels a kolem modelářského letiště přijíždíme do obce Wörschach, kde nás čeká penzion.
Enžská cyklostezka
Tedy přesněji dva, protože nejsme ubytováni všichni v jednom objektu. Máme najeto cca 95 km a večer ještě stíháme pěšky prozkoumat nejbližší okolí. Soutěska se stihnou nedá, ale na volně přístupnou zříceninu Wolkensteinu je to kousek.
Enžská cyklostezka
Etapa druhá WÖRSCHACH - ST. GALLEN
Snídaně v tomto penzionu bývají báječné a ani dnešek není výjimkou. Jen škoda, že už na nás nezbyl jablečný štrůdl...
Enžská cyklostezka
Na kolech pokračujeme do městečka Admont s nádherným benediktínský klášterem s největší klášterní knihovnou na světě.
Enžská cyklostezka
Zde je na místě se rozhodnout mezi variantou cesty nejkratší do St. Gallenu, která opouští řeku Enns a vede přes nenáročné sedlo Buchauer Sattel nebo sledovat tok řeky soutěskou Gessäuse. Samozřejmě všichni volí cestu soutěskou dlouhou 17 km vysoko nad pravým břehem řeky s dvěma silničními tunely, které se dají objet zleva (objíždka toho prvního byla zpestřena závalem) a třetím, nejnovějším těsně před Hieflau, je nutno projet.
Enžská cyklostezka
U nádraží v Hieflau nás čeká doprovodný autobus, svačinka z vlastních zásob a pak cesta dál. Tentokráte po silnici, houpavě nahoru a dolů do Grossreiflingu. Následovalo 6 km stoupání k zámečku Kasseg a sjezd do St Gallenu, kde na nás opět čekalo po cca 86 km ubytování v pensionech a to tentokráte v rodinných. Nejdříve se nás průvodce snažil ubytovat ve špatném domku, ale ten správný byl hned naproti, takže vše dobře dopadlo a on mohl jet ubytovat další. Zvládal to bravurně a rychle s pomocí kolečkových bruslí!
Enžská cyklostezka
Etapa třetí ST. GALLEN - REICHRAMING
Opět báječná snídaně, dokonce ve vytopené kuchyni, a vyrážíme směr Weisbach a vesnici Unterlausa. 5 km mírného stoupání střídá 5 km stoupák cloumák. Hospůdka na nejvyšším bodě v 835 m je zavřená, místo gulášovky musí stačit tatranka a kvalita cesty se prudce zhoršuje. Namísto asfaltu pokračuje šotolina nádherným údolím podél potoka. Sjezd dlouhý 27 km uprostřed nedotčené krajiny Vápencových Alp je báječný a po bývalém tělese úzkokolejky se projíždí 13 tunely, z nichž nejdelší měří téměř 500 metrů a je vybaven osvětlením s čidly na solární baterie. Autobus čeká u nádraží v Reichramingu, na cca 42. kilometru, kola jsou naložena a cesta zpět se trochu protahuje zácpami kolem Prahy :-((
Enžská cyklostezka
Stezka nekončí Reichramingem, ale pokračuje dál přes Steyer až do města Enns či případně až k soutoku řeky Enns a Dunaje u nedalekého Mauthausenu a ten již patří k Podunajské cyklostezce.