Ždánický les 8.4.2006

konečně je tady opravdu jaro

 

Kyjov (ČD) - Bukovany - Ostrovánky - Nechvalín - Lovčice - U slepice (438 m) - Červený kříž - U zlatého jelena - Těšanka - Svatá - Lovčičky - Otnice - Újezd u Brna - Telnice - Otmarov - Rajhradice - Rebešovice - nákupní centrum Olympia - IKEA - Rondo, cca 70 km

Ždánický les

Po zkušenostech s rozbahněným terénem minulý víkend jsme tentokráte naplánovali výlet zásadně po asfaltu. Samozřejmě ne mezi auty, ale po lesních silničkách Ždánického lesa!!

 

Spěšný vlak nás dovezl z Brna do Kyjova a pak už nezbývalo než šlapat. Větrný mlýn nad vesničkou Bukovany je viditelný z dálky a kousek pod vrcholem jsme narazili na miniaturní rybníček "Močidlo" s dřevěnou sochou sv. Urbana - patrona vinařů. Mlýn voní novotou - na starších mapách ho nenajdete, slavnostně jej otevírali 1.5.2004. Rozhledna Bukovanský mlýn je soukromou stavbou ing. Kouřila z Kyjova (rodáka z Bukovan) a slouží jako muzeum, výstavní místnost, vyhlídková věž a turistická atrakce. Pro nás tentokráte tedy jen nádherně fotogenická atrakce. Vše bylo zavřeno a nikde žádná cedulka.

Bukovanský mlýn

Předčasně jsme se radovali z dosažené nadmořské výšky. Před stoupáním na vrchol U slepice, nejvyšší bod vrchoviny (438 m n.m.), jsme sjeli opět do údolí.

Lovčice

Okolí kopce "U slepice" je vlastně takový český Dallas. Je zde několik ropných vrtů a pár stovek metrů od vrcholu se hned vedle hlavní hřebenové trasy rozprostírá průmyslový areál firmy Moravské naftové doly. Kromě ropných vrtů je oblast Ždánického lesa známá také podzemními zásobníky zemního plynu, které zde byly vytvořeny v již vyčerpaných prázdných ložiskách.

U slepice ropa

Lesní asfaltka pokračuje po hřebeni k rozcestí Červený kříž, kde se kříží se silnicí Bučovice-Ždánice. Kříž je opravdu červený a my pokračujeme dál po hřebeni lesem.

my červený kříž

U Zlatého jelena je lehce přepamátníkováno. Jeden partyzánský, druhý partyzánský, třetí propagátora lesnictví, čtvrtý kříž, pátý s jelenem...

partyzánský pěstitel kříž partyzánský jelen

Pár kilometrů dál jsme objevili novodobou "zříceninu" - opuštěné vojenské objekty jednoho z několika raketových útvarů sloužících jako kruhová obrana na příletových směrech k Brnu (konkrétně 4. protiletadlový raketový oddíl s velením v Kobeřicích, vyzbrojený staršími raketami SA-75 Dvina). Z celého objektu zůstala zdevastovaná, volně přístupná budova kasáren i autoparku s garážemi. Přístup na bývalá palebná postavení je schován za betonovou zdí a vstupní vrata jsou zavřena. Nezaručené zprávy z okolí tvrdí, že tam nyní lesáci mají oboru.

SA-75 Dvina kasárna

Přírodní park Ždánický les nepatří ke známým oblastem. Pouze o Šaratici, která v této oblasti vyvěrá rozhodně už slyšeli všichni. Oblast je pokryta hustým lesem, převážně dubovým a bukový. Projížděli jsme však i lesem březovým a jaro o sobě dávalo znát zatím jen prvními zelenými lístečky a podbělem. A na něčem bylo třeba náš nový foťák vyzkoušet :-))

podběl ploštice

Cesta je to občas jako podle pravítka a připomíná "signálky", jen její historie je mnohem bohatší. Bývalá stará obchodní cesta Těšanka je jednou z odboček Jantarové stezky a vedla z Těšan severně přes Ždánický les k Buchlovu a Velehradu.

Po spoustě kilometrů lesem vyjíždíme do polí s výhledem k Brnu. Sjezd do Lovčiček po rozbité asfaltce, občerstvovačka v nejlepší cukrárně roku 2005 v Otnici, šlapání proti větru přes Újezd u brna, Telnici do Rajhradic...

U Žbánků

Po cyklostezce kolem čističky odpadních vod v Modřicích bez nadechnutí a stezka z Olympie kolem Svratky s očima na šťopkách, protože provoz cyklistů, chodců, bruslařů s kočárky či bez a koloběžek je zde v obou směrech opravdu velmi hustý. Částečně zásluhou nově otevřené části stezky, částečně zvědavostí, co zde natropila Svitava se Svratkou v uplynulých dnech při velké vodě.