Litenčickou pahorkatinou 11.9.2005

nahoru, dolů, nahoru, dolů

 

RS Kamínka, Roštín - Zdounky - Hoštice - Litenčice - Nítkovice - Chvalkovice - Komorov - Uhřice - Nesovice (ČD)

Litenčickou pahorkatinou

 

den první, Chřiby

 

Po přenocování v chatičce v RS Kamínka za 70Kč osoba s vlasním spacákem a skvělém bekenexu (namísto šunky anglická slanina) jsme zamířili do Roštína a Zdounek. Dnešní trasa měla vést pouze po asfaltových, pokud možno vedlejších, cestách zcela nenáročně do Nesovic.

RS Kamínka RS Kamínka

To jsme ovšem ještě netušili, co to znamená pahorkatina!!

Nahoru, dolů, nahoru, dolů.... Tak sem určitě vícekrát nepojedeme... Litenčický zámek je docela velký, patří soukromým majitelům, ale je řádně zchátralý a nepřístupný. Ne vinou dnešních soukromých majitelů, ale využíváním v minulých desetiletích a postupným zchátráním objektu za posledních 50 let. Snad se mu blýská na lepší časy, už má kus nové střechy!

Chvalkovický větrný mlýn je z cihel a má novou střechu a nové lopaty. Mlýn začal mlít v roce 1873, v roce 1918 byl zřízen vedle budovy pomocný motor na koks (po něm zůstala vodní nádrž a po válce byl do mlýna instalován motor nový a to benzínový. Technické vybavení prý ve mlýně zůstalo, ale mlýn nebyl nikdy přístupný a je v současné době uzavřen. Dokonce ani žádnou cedulku jsme nenašli.

Už jsme toho nahoru a dolů měli opravdu dost a proto jsme se pokusili zkrátit si cestu přímo z Cvalkovic do Komorova. Asi nás měla varovat cedule zákazu vstupu a vjezdu, ale věřili jsme, že projet na kole nebude problém, když ta silnice byla normálně v mapě. Byl to problém. Silnice končila rozcestím na obě strany opatřeném závorou a cedulkou o soukromém pozemku a zákazem vstupu. Vracet se nám nechtělo, tak jsme to vzali přes pole v bláhové naději, že zemědělci přece jezdí na pole po polních cestách. Cestu jsme našli, ale až poté, co jsme se museli i s koly protáhnout kopřivama, roštím a kukuřicí.... Z kukuřice zelení, z kopřiv plní pupínků a navíc se dalo do deště. Opravdu nedoporučujeme!!

Když jsme byli na Nových Zámcích v Nesovicích zjara , zjistili jsme že zámek se pro veřejnost otevírá až v květnu. Dokonce i na Buchlověbyla celá nástěnka věnována tomuto renesančnímu fortifikovanému zámku s jedinečnými ozdobami střešní atiky. Ale opět marná snaha. Přivítala nás cedulka o uzavření v roce 2005, rezavá brána a plno plevele.

Nové Zámky

Takže opět zbývají jen internetové stránky. a nám nádraží v Nesovicích s velmi dobrým spojením do Brna.