Dunajská cyklostezka, květen 2001

 

Na cyklostezce v okolí majestátního Dunaje si člověk problémy s jízdou do kopců rozhodně dělat nemusí. Zvlněné kopce, vinoucí se linie vinohradů, romantické zříceniny gotických hradů a barokní majestát klášterů. Prostě trasa ideální pro milovníky historie, památek a pohodového ježdění.

Dunajská cyklostezka

Dunajská cyklostezka (září 2009)

Zase jsme jednou vyrazili za hranice České republiky a tentokráte jsme sebou přibrali celý autobus profesorů s rodinnými příslušníky a taky děti. První verze se totiž se zamýšlenou podporou Š1203 ukázaly jako nereálné a my nakonec využili služeb CK Jihotrans z Českých Budějovic a tedy busem s krytým vlekem na kola.

 

TRASA
Brno, České Budějovice, Pasov, Vídeň, Brno

1 den: Pasov, Wilhering cca 85 km
2 den: Wilhering, Marbach cca 110 km
3. den: Marbach, Zwentendorf cca 80 km
4. den: Zwentendorf, Klosterneuburg cca 40 km

 

Na místě odjezdu to vypadalo, že takové množství kol, báglů a lidí se do autobusu nemůže vejít, ale po hodině nakládání se to opravdu podařilo. Zato mnohem horší bylo vymotat se s takhle dlouhým autobusem úzkými uličkami na dálnici. Ale parta chlapů za přispění šikovného řidiče zvládne i poodsunout překážející osobní auto holýma rukama! V Budějovicích jsme přibrali průvodce a zamířili na Šumavu, kde jsme měli zamluvený první nocleh. Jenže cestou jsme udělali základní chybu a zajeli na večeři do hospůdky dle doporučení průvodce tzv. "U stopařky doleva!". Hospůdka to byla maličká, nepřipravená na takový nápor a plná. Zdrželi jsme se hodně dlouho a pro nejmenší děti to nebylo nejlepší. Ale nejhorší nás teprve čekalo. Dorazili jsme do Kubovy Huti, ale nikdo nemohl z našeho průvodce dostat jméno penzionu, kde jsme měli domluvený nocleh. Trošičku se v hospůdce společensky unavil... Jeho opakovaná odpověď zněla: "Chata. Chata." Jenže chata s názvem Chata zde neexistovala. Ale nakonec všechno dobře dopadlo (ještěže existují telefony..) a my spali v posteli.
Ráno jsme konečně vyrazili za hranice (cestou lemovanou trpaslíky...), za zády nechali šumavskou mlhu a projeli Německem do Pasova. A konečně do sedel...

 

Den první: Údolím Dunaje do Rakouska). Romantické zámky v údolí a hrady na útesech, pobřežní městečko Niederranna s přístavištěm lodí. Přívozem přes Schlőgen (meandr Dunaje, zvaný Schlőgenská smyčka), zřícenina hradu Haichenbach na skalním ostrohu, krajem Nibelungů do dunajského přístavu Aschachu, prohlídka středověkého lodního tržiště, obytných domů se štíty s lomenicemi, zámek Harrachů s anglickým parkem, širším údolím s výhledy na Alpy k vodnímu dílu Ottensheim, Wilhering.

 

Den druhý: Hlubokým údolím do hlavního města Horních Rakous Lince, kolem vodního díla Abfinden-Asten do městečka Ennsu, pobřežní historická obec Mauthausen s bývalým koncentračním táborem (dnes památník) v blízkosti. Rázovitou nivou Machland, výstup k zámku Wallsee s nádherným výhledem na řeku, do starobylého Greinu, hrad Werfenstein, soutěskou Strudengau u Sarmingsteinu, malebné středověké město Ybbs se zachovalými hradbami a 3 branami, středověké město a barokní benediktinský klášter Melk.

 

Den třetí: Vinicemi obklopeným údolím Wachau, hrad Aggstein, hluboké údolí s nádhernými historickými vesnicemi a kostely, zřícenina hradu Dürnstein, "dvojměsto" Krems - Stein. Zachovalý lužní les na břehu Dunaje.

 

Den čtvrtý: lužními lesy kolem zakonzervované jaderné elektrárny do Tullnu - moderní pěší zóna, památný Klosterneuburg s mohutným barokním klášterem

 

AKTUALIZOVÁNO v říjnu 2009: s laskavým svolením jsem použila fotografie kamaráda, který tuto stezku absolvoval v září 2009 - my v roce 2001 neměli k dispozici digitální foťák

Mapa Profil Schlögenská smyčka

Schlögenská smyčka (září 2009)

Melk

Melk, benediktinský klášter (září 2009)

Dürnstein

Dürnstein, francouzský památník (září 2009)

Tulln

Tulln, pěší zóna (září 2009)

Dunajská cyklostezka

Dunajská cyklostezka (září 2009)

Dunajská cyklostezka

Dunajská cyklostezka (září 2009)